40 lat Commodore 64! Subiektywna lista najlepszych gier.

Premiera mikrokomputera Commodore 64 miała miejsce na targach CES w Las Vegas w dniach 7-10 stycznia 1982r. (na pewno nie jest to przypadek, że moje urodziny - fana tego komputera - przypadają właśnie 9 stycznia!). Aż trudno uwierzyć, że mija już 40 lat od premiery najlepiej sprzedającego się komputera w historii. W latach 1982-1994 sprzedano aż 17 milionów sztuk tej maszyny. Komputer ten odcisnął ogromne piętno w historii projektowania gier i grafiki komputerowej.


Poniżej przedstawiam moją subiektywną listę 10 najciekawszych gier wydanych na Commodore 64!

Sid Meier's Pirates! / 1987 Microprose

Przy tym tytule spędziłem setki godzin! Otwarty świat, przygodowy charakter gry i moje ulubione pojedynki morskie! Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej rozbudowanych gier na 8-bitowce.

Defender of the Crown / 1987 Cinemaware

Idealny tytuł dla fanów gier strategiczno-przygodowych osadzonych w średniowieczu! Niesamowita grafika, która ukazywała pełną moc Commodore 64. Gra, która często gościła w mojej stacji dyskietek!

Supremacy / 1990 Virgin Mastertronic

Była to jedna z bardziej zaskakujących gier, w jakie miałem przyjemność grać na Commodore 64 - i była to pierwsza gra, którą 'maksowałem' (przeszedłem ją na wszystkich poziomach trudności). Wysmakowana grafika i temat podboju kosmicznego do dziś nie przestaje mnie pasjonować!

Laser Squad / 1989 Blade Software

Gra taktyczna z prawdziwego zdarzenia. Różnorodne misje, rodzaje broni i pancerzy były w tamtych latach czymś spektakularnym. 'Mgła wojny' dodawała realizmu, wymagała logicznego myślenia i podnosiła poziom trudności rozgrywki.

Project Stealth Fighter / 1987 Microprose

Usiąść za sterami najnowocześniejszej maszyny bojowej to chyba najpopularniejsze marzenie każdego młodego chłopaka! Gra, która idealnie balansowała swój poziom trudności oferując przy tym tajemniczą aurę i elementy fabularne. Mój ulubiony symulator lotu na Commodore 64!

Steel Thunder / 1988 Accolade

Symulatory wszelkich maszyn bojowych były grami, obok których nie mogłem przejść obojętnie. W tej grze mogliśmy wybierać spośród czterech modeli czołgów i trzech teatrów działań wojennych. Esencja akcji były czymś niezapomnianym!

Silent Service / 1985 Microprose

To nie przypadek, że pojawia się w tym zestawieniu kolejna gra zaprojektowana przez Sida Meiera. Wysoka grywalność i możliwość poczucia imersji podczas 'cichych' misji była specjalnością tej gry.

The Last Ninja 3 / 1991 System 3

Wybrałem część trzecią tej serii, która jednocześnie była jej zwieńczeniem. Klimatyczne intro, niepokojąca muzyka i trudna rozgrywka to cechy szczególne tej nowoczesnej, izometrycznej serii gier. Polecam!

Turrican 2 / 1991 Rainbow Arts

Jedyna w zestawieniu, ale jakże ważna - gra arcade. Pomimo, że platformówki były dominującą częścią gier wydawanych na Commodore 64 - moja uwaga zawsze kierowała się w stronę innego typu gier. Ten tytuł jest wyjątkiem. Bogaty świat (oferujący 5 biomów, w tym możliwość pływania pod wodą) i szybka akcja stanowiły o sile tej gry.

Project Firestart / 1988 Electronic Arts

Prekursor kosmicznych survival horrorów. Gra, która ze względu na oprawę graficzną i muzyczną- w tamtych latach wydawała mi się naprawdę przerażająca! ;) Na specjalną uwagę zwracają rozbudowane cut-scenki i wręcz filmowe intro. Robi wrażenie!

40 lat komputera Commodore 64 to jednak za mało, aby dokończyć jego żywota. Pomimo tak niedzisiejszych możliwości, magia ukryta w tym komputerze sprawia, że każdego roku pojawiają się coraz to nowe gry, dema i programy przygotowane właśnie na Commodore 64. Nowymi tytułami (wydanymi po 2000r.) zajmę się w kolejnym wpisie na moim blogu! :)


Kamil Żurek