Sztuczna inteligencja w służbie kreatywności

Ostatnie miesiące są ogromnie łaskawe dla fanów kreatywności! Kolejne wersje opartego o sztuczną inteligencję generatora obrazów Midjourney - biją rekordy popularności. O co w tym chodzi? Tym tematem zajmę się w dzisiejszym wpisie.


Jeżeli jeszcze nigdy nie spotkałeś się z tajemniczą nazwą 'Midjourney', zapraszam Cię do odwiedzin poniższej strony, abyś mógł zapoznać się z przykładami prac wygenerowanych przez AI.

Jeżeli podoba się Tobie to, co widzisz- czas zacząć przygodę z AI. Jeżeli chciałbyś sam wykorzystywać siłę Midjourney, potrzebujesz założyć konto na...

...oraz w kolejnym kroku założyć konto na Discordzie. Dostęp do Midjourney jest darmowy w ograniczonym zakresie (limit wygenerowanych obrazów), dostępne są również pakiety komercyjne.


1. Zacznijmy tworzyć!


Komunikacja ze sztuczną inteligencją przypomina rozmowę z 'pięciolatkiem' lub niezbyt rozgarniętym pomocnikiem. Robi on wszystko, aby spełnić Twoje prośby, ale niezbyt dobrze odnajduje się w zawiłościach Świata. Na szczęście od wersji Midjourney 5 (zbieżność liczby jest tu jedynie przypadkiem) ten model sztucznej inteligencji wie już, że ludzie mają pięć palców u dłoni ;)


Co to jest 'prompt'?


Jest to zapytanie, które kierujesz do modelu sztucznej inteligencji w celu uzyskania odpowiedzi/efektu. W przypadku 'Midjourney', efektem końcowym będzie obrazek/grafika.


Jak zbudować 'prompt'?

2. Przykłady promptów

/imagine Pastel days and neon nights, 1979 Kodachrome portrait

/imagine Tokyo streets photography, cherry blossom, depth of field

/imagine fashion photography, sharp focus, depth of field

kosmiczne małpki wygenerowane na podstawie rysunku zaczerpniętego z kolorowanki mojej córki.

3. Jak przygotować dobry Prompt?

Pamiętaj, że musisz uzbroić się w cierpliwość. Gdy tylko Twój prompt zostanie przetworzony i uzyskasz 4 możliwe wersje swojej grafiki - nie obawiaj się wprowadzania zmian - czy to w zapytaniu głównym, czy próbując po raz kolejny wzbudzać kolejne wariacje wyników (dla całej czwórki lub dla pojedyńczych grafik: V1-V4). Gdy będziesz już zadowolony z efektów, skorzystaj z opcji (U1-U4), aby wydobyć najwyższą rozdzielczość uzyskanej grafiki (pamiętaj, aby otworzyć pracę w nowym oknie- skorzystaj z guzika pod obrazkiem- gdyż ta wersja będzie miała najlepszą jakość).

/imagine steampunk people on the 1920s streets of New York, black and white photography

/describe - to świetny sposób na to, aby Midjourney odwrócił role i opisał wprowadzone zdjęcie, generując na jego podstawie prompt. W ten sposób przerobiłem wykonane przeze mnie uprzednio zdjęcie z sesji portretowej - uzyskując zupełnie nową, kreatywną jakość.

Na powyższym przykładzie wykorzystałem nie tylko prompt (nawiązujący do malarstwa ekspresjonistycznego), ale dodatkowo wprowadziłem własną fotografię jako bazę - dzięki czemu przerobiłem swoje zwykłe, biznesowe zdjęcie na jego kreatywną wariację.

Najnowsza wersja Midjourney 5.2 wprowadza funkcję 'zoom out', która pozwala poszerzyć kadr i wygenerować nieistniejące elementy obrazka! Niesamowite i przydatne!

Sztuczna Inteligencja pozwala na nieograniczone pobudzanie naszej własnej kreatywności! Życzę więc udanych prób i ekscytujących efektów przy współpracy z Midjourney AI!


Kamil Żurek


Jeżeli jesteś zainteresowany/-a szkoleniami z wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie - napisz do mnie! Zapraszam do kontaktu.