Język suahili dla informatyków, czyli jak pokochałem Afrykę

Joomla! oznacza Razem! w języku suahili. Stąd też wzięło się logo tego drugiego co do popularności systemu CMS, czyli znak przedstawiający czterech ludzi trzymających się za ręce. Poznaj 10 afrykańskich sekretów!

Pomimo, że kierunek afrykański nie jest zbyt popularny (wszak system Joomla odpowiada jedynie za 3.5% rynku systemów CMS), chciałbym przedstawić jego 10 niewątpliwych zalet!

Bezpieczeństwo i stabilność strony

Joomla 3 dostępny jest na rynku już od 2013r. Dzięki temu, system ten jest dopracowany i cechuje się wysokim bezpieczeństwem oraz odpornością na włamania. Wraz z darmowymi komponentami Akeeba Backup i Akeeba Admin - życie administratora stron staje się proste i przyjemne :)

Wbudowana wielojęzyczność

Zamiast korzystać z dodatkowych komponentów przy budowie stron wielojęzycznych - korzystam z wbudowanych funkcji Joomla! System ten pozwala na zaawansowaną obsługę wielu języków - bez obawy o spadek wydajności strony internetowej lub problemy z kompatybilnością.

Zaawansowane zarządzanie użytkownikami

Jeżeli planujesz budowę portalu internetowego, w którym chciałbyś udzielić dostępu do poszczególnych elementów strony wybranym grupom użytkowników lub zbudować dla nich niezależne panele zarządzania - Joomla! oferuje 'od ręki' wszystkie te rozwiązania.

Łatwa rozbudowa modułowa

Szablony Joomla! zbudowane są w taki sposób, abyś układał klocki (moduły) w odpowiednich pudełkach (slotach) i wyświetlał je warunkowo dla wybranych stron, języków lub grup użytkowników.

Ergonomiczna biblioteka mediów

Uwielbiam mieć wszystko uporządkowane. Tak samo jest z plikami mediów: grafikami szablonu, fotografiami lub repozytorium dokumentów. Joomla! pozwala na swobodne zarządzanie strukturą katalogów  - co wśród systemów CMS nie jest tak oczywistą sprawą.

Szybkość działania systemu

Joomla! może wydawać się 'brzydkim kaczątkiem', gdyż mnogość funkcji systemowych potrafi być odstraszająca. Spójrzmy na to jednak z innej perspektywy: uzupełniający się i stabilny rdzeń systemu cechuje się większą szybkością działania, niż system ubogi w funkcje i przeładowany dodatkowymi, niekompatybilnymi ze sobą komponentami. 

Niskie zużycie pamięci

Pracując na konkurencyjnych systemach CMS- przy stronach wyposażonych w różne komponenty dodatkowe- stykałem się z problemem 'limitu pamięci'. Problem ten uniemożliwiał poprawne działanie strony lub wymagał specjalnej usługi hostingowej. Joomla! jest systemem oszczędnie korzystającym z zasobów serwera, a przez to mniej wymagającym i łatwiejszym w obsłudze.

Prosta migracja i odzyskiwanie systemu

Dzięki zastosowaniu względnej struktury adresów, Joomla! jest systemem prostym w migracji pomiędzy domenami lub środowiskiem testowym. Korzystając z Akeeba Kickstart w uproszczony sposób odzyskać można kopię zapasową z archiwum. Przydatną funkcją Joomla! jest możliwość reinstalacji uszkodzonych plików systemowych lub naprawy struktury bazy danych.

SEO, kompresja i pamięć podręczna

Zagłębiając się w ustawienia konfiguracyjne odnajdziemy wiele możliwości na przyśpieszenie naszej strony internetowej. Skorzystać można z wbudowanej obsługi kompresji GZIP lub szczegółowo ustawić sposób wykorzystania pamięci podręcznej. Poszczególne elementy strony internetowej wyposażone są w możliwość wprowadzania dla nich dokładnych informcji SEO.

Gridbox zmienia reguły gry!

W kolejnym artykule opowiem o zaawansowanych funkcjach nakładki Gridbox. Została ona zbudowana specjalnie dla systemu Joomla! Jeden komponent pozwala wzbogacić stronę internetową o: Drag & Drop, edycję WYSIWYG, edytor graficzny lub sklep internetowy. Dla wtajemniczonych: mam bromance z Gridboxem!

The king is almost dead, long live the king!


Niektórzy wieszczą rychłą śmierć Joomli! Niska popularność nie stanęła jednak na przeszkodzie, aby system ten zdobył 5 razy pod rząd (!) nagrodę dla najlepszego darmowego systemu CMS w rankingu portalu CMS Critic. Muszę przyznać, że jest to osiągnięcie rzadko spotykane! Jak będzie w tym roku? Czy zbliżająca się wersja 4 odmieni przyszłość? Trzymam kciuki za moją afrykańską miłość.


Kamil Żurek